• Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma
Spravodaje

Spravodaj máj 2016 - Návšteva u švajčiarského veľvyslanca

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 3.33 z 12 hlasov

 Švajčiarsky veľvyslanec Alexander Wittwer venoval zástupcovi nášho združenia 1,5 hod vo veci podpory priamej demokracii na Slovensku , čo je od neho skutočne priateľské gesto.

Polročné predsedníctvo Slovenska dá zabrať aj veľvyslancovi, budú tu síce augustové a decembrové úradnícke prázdniny, ale je tu pripravených 200 konferencií, atď., takže hlbšie sa bude nami môcť zaoberať až koncom roka a ohlasovaná návšteva švajčiarskeho prezidenta na Slovensku na prelome máj-jún sa sústredí len na hospodárstvo (robotika, elektronika atď.) a PD sa nebude môcť venovať.

Hovorili sme o súčasnej politickej situácie, zo strany združenia o nefunkčnosti PD v centralistickej EÚ a jej nástroja európskej občianskej iniciatívy a európskeho referenda. Zo strany pána veľvyslanca o vzrastajúcom nacionalizme v Európe, strate demokracie v globalizácie elektronickej správy veci verejných (elektronické peniaze (BitCoin), ap.), kto ju bude ovládať, bude môcť ovládať ostatných, imigrantoch (v CH pribúda ročne 18 tisíc pracujúcich cudzincov a 30 tisíc azylantov), podlomené zdravie premiéra a podpredseda Vlády SR, ktorí majú viesť EÚ, referendum vo VB o vystúpení z EÚ a možné následky, parlamentné voľby 2017 v BRD, atď.

Vo veci možnosti návštevy švajčiarskeho parlamentu slovenským poslancom, stretnutie so švajčiarskymi poslancami,  Spolkovej kancelárie (kde referenda riadia od A po Z), miestneho zastupiteľstva, verejno –právnej televízii ap., vidí skôr viesť iniciatívu zo slovenskej strany. 

Zdôrazňoval, že o PD sa občania musia učiť, aby ju akceptovali a nemali strach či obavy s jej zneužitia, ako aj na to, že väčšina hlasov rozhoduje, a  tým slúžila občanom na kontrolu a opravu kurzu (spätnú väzbu) vedeného zodpovednými zvolenými zástupcami.

 Pekné gesto urobil, keď vytiahol z aktovky obálku s jeho menom zo Švajčiarska, kde sa skrýval jeho;

  • hlasovací preukaz k národnému referendu 5. Júna 2016, ktorý obsahoval medzi iným možnosť hlasovať poštou cez priložený hlasovací lístok, alebo cez  hologram v prípade elektronického hlasovania (neviem či platí len pri pobyte v cudzine),
  • k tomu spomenutý hlasovací lístok s piatimi otázkami (prvé tri sú z občianskej iniciatívy, ktoré prevažne neprejdú (!) a Rada a parlament ich v týchto prípadoch nepodporila v hlasovaní a posledné 2 otázky ide o zmenu zákona na základe vetovania občanov (?) - to poslanci podporujú ),  kde sa ručne napíše ku každej otázke áno, alebo nie, ak sa nič nenapíše, lebo sa neviem rozhodnúť tak, po zaslaní naspäť sa zaráta hlas do účasti,
  • dve obálky, jedna do ktorej za zastrčí ne/vyplnený hlasovací lístok a ten do ďalšej s adresou úradu.
  • ďalej brožúrka vydaná Spolkovou kanceláriou, kde sú rozpracované tentoraz 5 hlasovacích otázok do detailu. Sú tam pro a protiargumenty, ako aj výsledok hlasovania Spolkovej rady (u nás vlády) a parlamentu za každú otázky s áno, alebo nie vyjadrením, ako ich odporučujúce stanovisko (to je pre mňa novinka). Pre tých čo nechcú moc čítať na zadnej strane je len otázka s odporučením, ako hlasovať.

 Ilustračný link z referenda 2015: http://imgur.com/a/5XvG2

Posledná úprava Piatok, 13 Máj 2016 06:34
 

Spravodaj apríl 2016 - Správa z jarného stretnutia členov

E-mail Tlačiť PDF

 V sobotu 2.4.2016 prebehlo stretnutie členov o.z. PD v počte 8 a neskôr so špeciálne prizvaným hosťom, začalo o 13,00 hod v čajovni na Račianskej a pokračovalo a skončilo o 21,00 hod v reštike Malý Bajkal na Račianskom mýte.

 Pozvánka:

http://www.priama-demokracia.sk/lanky/38-informacie/302-pozvanka-na-jarne-stretnutie.html

 

 

 


 Priebeh stretnutia v bodoch:

-       Rada prijala novú členku

-       Zhodnotenie a plán aktivít: písanie článkov o prebehnutých referendách, Mapa o prebehnutých referendách, stretnutie s členom organizačného výboru úspešnej petície proti hazardu.

-       Sfunkčnenie referenda:  plánuje sa pracovné stretnutie skupín venujúcich sa sfunkčneniu referenda

-       Dvojpeticia za lepšie Slovensko: pokračuje sa, hľadanie podpory v iných skupinách napr. učitelia ap.

-       Myšlienka: "Nikdy sa vám nepodarí, aby sa ľudia zaujímali o veci, ktoré sa ich bezprostredne netýkajú"

-       Problematika participačného rozpočtu v Novom meste: kritika ľudí; neférovosť, mala reprezentatívnosť. PR vytvára komunity, dôležitý prvok v priamej demokracii.

-       stretnutie a spolupráca so švajčiarskym veľvyslancom, spoločná akcia s prezidentom, panelové diskusie?

-       adminovavie FB

-       reflexie z úspešného zberu petície proti hazardu počas dňa volieb do parlamentu a miestnehoho referenda so špeciálnym hosťom z Karlovky.

Posledná úprava Štvrtok, 28 Apríl 2016 07:19
 

Spravodaj apríl 2016 - podpisy pod dvojpeticiu

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 1 hlasov

zber podpisov pri živej reťaze-ostrov Sihoť V piatok 22.4.2016 sa dvaja členovia Petičnej rady a zároveň zberači podpisov pod Dvojpeticiu za lepšie Slovensko zúčastnili na akcii v areály  Vodárenského múzea a živej reťaze k ostrovu Sihoť, kde ochranári a verejnosť išla protestovať, chrániť a upozorniť na ničenie dunajskej prírody nielen výrubom na ostrove Sihoť, ale aj v iných častiach dunajských luhov. Opätovne boli oslovení ochranári k spoločnému zberu podpisov pod Dvojpetíciu za lepšie Slovensko a na ich petíciu. Na základe predchádzajúcej dohody im bolo odovzdané niekoľko podpísaných hárkov na ich petíciu Živé rieky - ochrana riek (doteraz zozbieraných majú 8 tisíc podpisov). Vyzerá to, že bude pre nich ťažké orientovať sa na obidve petície naraz, napriek akceptácii, že funkčné referendum vyrieši všetko, aj ich veci. Prax nám napovedá: malé školenie o priamej demokracii s pro a proti argumentami by k motivácii tiež napomohlo. Treba dúfať, že si to rozmyslia. Jednoduché riešenie by možno bolo, ak by sme im ponúkli približne rovnaký počet zberačov, aký majú oni a urobiť spoločný deň zberu podpisov pod obe petície. A to sa rovnako týka pri oslovovaní aj iných potenciálnych organizácií.

Napriek tomu členovia Rady dvojpetície zozbierali podpisy, oslovení neváhali podpisovať, kládli typické otázky či obavy, ako: zneužitie inštitútu referenda menšinami, kvórum - výška účasti, ap., čo zberačom jedinečným spôsobom umožňuje zistiť svoju pohotovosť pri argumentovaní a naladiť sa na reálne myslenie občanov, veru viac ako ideálna aktivita pre zvolených zástupcov (politikov), či občanov zasadzujúcich sa za sfunkčnenie referenda predkladaním návrhu referendového zákona v parlamente či v referende.

Posledná úprava Štvrtok, 12 Máj 2016 17:32
 

Spravodaj feb 2016

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 1 hlasov

Spravodaj utorok 2.2.2016 - Dvojpeticia za lepšie Slovensko k sfunkčneniu referenda žije

Počas dnešného 2 hodinového protestu učiteľov na Nám. SNP v Bratislave sa dvojpetíci so 4 zberačmi v typickej atmosfére protestov nevídavo rozžiarila do biela stovkami podpisov účastníkov a okoloidúcich. Prevládala nádej, že petícia má zmysel, ktorá 12.3. 2016 bude sláviť svoje 4 ročné narodeniny. Ale 33 tisíc podpisov je stále málo, aby aspoň so 100 tisícmi išla do parlamentu na schválenie. Padali otázky ľudí; koľkí to ľudia na Slovensku ich zbierajú? To je otázka na telo a zamyslenie, zbierajú zopár, ale zbierať ich môžu stovky, tisíce, pri dobrej propagácii a organizácii a to sa dá len s pevnou vierou dotiahnuť napr.  vytvorením .Aliancii za sfunkčnenie referenda z občianskych inštitúcií. Zberu sa zúčastnila aj 2 členovia o.z. Priama demokracia, ktorá je spoluiniciátorom tejto dvojpeticie, a rozdalo sa veľmi rýchlo niekoľko výtlačkov jedinej knihy na Slovensku o Priamej demokracie vytlačenej v réžii združenia. Veľmi dobre brali občania informáciu o tom, že nielen poslanec v parlamente, ale aj občania sú zákonodarcami, občianskou iniciatívou cez petíciu s návrhom zákona si ho v referende občania schvália, ak tak neurobia poslanci v parlamente. To sa týka aj návrhov zákonov v dvojpetícii.

Posledná úprava Utorok, 08 Marec 2016 23:55
 

Spravodaj jan 2016 - pracovné stretnutia

E-mail Tlačiť PDF

petícia Ba hazard

Pracovné stretnutie bratislavskej skupiny - pondelok 11.1.2016

súhrn myšlienok a nasadenia akčného rádiusu z nášho včerajšieho pondelňajšieho  tvorivého laboratória o.z.: 
1.     - hovorilo sa o tom, že si treba zvyknúť na to, že združenie má obmedzení počet aktívnych členov. 
2.       Upozornilo sa na potrebu vyvážiť aktivity zamerané na hlásanie teórie o PD aj s podporou v praxi. Napríklad:
     - podporovať referendum, ktoré má nádej na úspech tzn. bude platné s otázkami, ktoré prinútia prísť k urnám aj tzv. papučových voličov tak, aby prišla  nadpolovičná väčšina voličov, 
Posledná úprava Štvrtok, 04 Február 2016 13:07 Čítať celý článok...
 

Spravodaj dec 2015 - Vytlačenie 1. redigovanej knihy Priama demokracia, fakty a argumenty k zavedeniu občianskej iniciatívy a referenda

E-mail Tlačiť PDF

Po veľkom nasadení redakčného tímu o.z. sa podarilo v decembri 2015 vydať prvú odborne redigovanú a aktualizovanú knihu: Priama demokracia, fakty a argumenty k zavedeniu občianskej iniciatívy a referenda, od autorov: Jos Verhulst & Arjen Nijeboer, vo vlastnej réžii v počte 100 kusov. Je to jediná kniha na Slovensku, ktorá dokáže tak rozsiahle a pravdivo informovať faktami a argumentami o priamej demokracie verejnosť: občianky a občanov, učiteľov, profesorov, žiakov a študentov škôl, pracovníkov novín, rozhlasu a televízie, politikov, pracovníkov inštitúcii. atď., ktorí majú záujem zaviesť a podporiť viac demokracie - viac vlády ľudu s jej sfunkčnenými nástrojmi občianskej iniciatívy a referenda a tak vytvoriť lepšiu spoločnosť; vyjadrením svojej slobodnej vôli rozhodovať o dôležitých každodenných veciach vo svojej obci, kraji, krajine a zväzku štátov s zvrchovanou mocou občianok a občanov bez akejkoľvek možnosti diktatúry zvolených zástupcov. Keďže ide o nepredajnú knihu, bude ďalšou snahou získať sponzorov k masovejšiemu vydaniu tejto knihy, aby sa dostala do rúk každého záujemcu.

Posledná úprava Piatok, 01 Január 2016 19:59
 

Spravodaj nov 2015 - prvý blog

E-mail Tlačiť PDF

Dňa 17.11.2015 odštartovalo o.z. Priama demokracia v e-denníku Sme svoj prvý blog, čím máme zabezpečené noviny v novinách: http://ozpriamademokracia.blog.sme.sk/c/390531/november-1989-kto-nam-ukradol-slobodu-rozhodovat.html

Posledná úprava Streda, 02 December 2015 11:26
 

SPRAVODAJ sep 2015 - Pracovné stretnutie po 28.9.2015

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 1 hlasov

Pracovné stretnutie prebehlo za účasti 4 ľudí (14 pozvaných, 4 sa ospravedlnili) a trvalo od 17,30 do 24,00 hod, teda hodne sa diskutovalo. Na programe boli 4 dopredu avizované body.

V prvom sa hovorilo o tom najdôležitejšom "Ako ďalej o.z.?" Išlo o voľnú diskusiu, teda nie o workshop so zaznamenanými výsledkami. Každý mal možnosť si zadefinovať ako to sám vidí, a čím vie osobne prispieť k naplňovaniu hlavného cieľa; o oslovení verejnosti cez média (Ľubica), o prednáškach (Beata), sfunkčnení referenda (Paul), ochote na vyžiadanie pomôcť s čímkoľvek (Vlado). Zhodlo sme sa na hlavnom cieli o.z. ako ináč a to sfunkčnení referenda - slobode rozhodovať, s osobitným pohľadom, ako celú vec realizovať. Chvíľkovým (telefonickým) účastníkom bol Jožo B., ktorý nám oznámil zaujímavú správu a to možnosti sa podieľať na sfunkčnení európskeho referenda k čomu ni nás vybrali z dôvodu nášho zamerania švajčiarska organizácia.

Posledná úprava Štvrtok, 01 Október 2015 09:20 Čítať celý článok...
 

SPRAVODAJ sep 2015 - Pracovné stretnutie, po 14.9.2015

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 1 hlasov

Do predvečerného príjemne teplého septembrového pondelka občas doprevádzaného jemným dáždikom sa vydalo na cestu a dorazilo na miesto stretnutia v takmer centre mesta a napriek tomu v divočine lužného lesa pri Dunaji a ohníku 6 odvážnych členov a sympatizantov o.z. PD, aby si pri opekaní voňavých a lákavých klobás a párkov i dokonca vegánskych pochúťok, odventilovali každodenné všedné starosti a vymenili ich za veci príjemnejšie možno v diskusii o posledných udalostiach (niekedy až príliš emocionálnej), možno len pocitu byť v kruhu  dobrých priateľov a nakoniec aj v tom, že sme snáď o maličký kúsok posunuli aktivity v združení. Mali sme medzi sebou aj hosťa pracovníka z maďarského veľvyslanectva a kto chcel sa mohol pýtať na 

Posledná úprava Sobota, 19 September 2015 09:06 Čítať celý článok...
 

SPRAVODAJ aug 2015 - Pracovné stretnutie, po 31.8.2015

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 1 hlasov

Na koniec dovolenkového obdobia sa po menšej prestávke členovia a sympatizanti opäť stretli zatiaľ v najväčšom počte za tento rok v areály vodáckeho klubu Dunajklub. Počasia; slniečko, teploty vzduchu okolo 35°C, príjemný vetrík od Dunaja a blízkosť lákavej studenej vody tejto rieky určilo naprosto ráz stretnutia. Na vodu sa hneď vytiahla 3-miestna kanojka a takmer každý z mladých a starých si pojazdil od lodenici po Starý most a naspäť. Jazda po Dunaji, ktorý človek vníma s rešpektom, prenáša človeka okamžite do iného fascinujúceho sveta zmesi pocitov z dunajskej prírody, zvukov, vôni a živlov vody, vĺn a vetra. Podaktorí si takto pripomenuli a oprášili svoje vodácke zručnosti z minulosti. Počas tohto deja sa medzitým na grile vďaka obetavým ľuďom podarilo výborne ugrilovať kombináciu

Posledná úprava Nedeľa, 06 September 2015 07:10 Čítať celý článok...
 

SPRAVODAJ júl 2015 - Pracovné stretnutie, po 6.7.2015

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 3 hlasov

V pondelok 6.7.2015 v čase  od 17,00  do 21 hod prebehlo za účasti 6 ľudí pracovné stretnutie bratislavskej skupiny tento krát v areály vodáckeho klubu Dunajklub, v Petržalke pri Dunaji. Aj keď sa to zdá od ruky, z autobusovej zástavky na moste Apollo je to 15 min peši. 

Vďaka obetavosti Lubici a Mariana sme mali malé občerstvenie a kto chcel, využil malú plavbu po Dunaji v kanoe a vzhľadom na horúčavy aj možnosť okúpania v chladnej dunajskej vode (nabudúce doniesť plavky!). Okrem prebratia bežných politických udalosti (Grécko ap.), Beata N. odprezentoval možnosti sa podieľať na výzvu Slovensko-argentínskej spoločnosti na usporiadaní medzinárodnej konferencii aug. 2016  na tému Priama demokracia očami žien. 

Posledná úprava Utorok, 25 August 2015 15:36 Čítať celý článok...
 

SPRAVODAJ jún 2015 - Pracovné stretnutie bratislavskej skupiny - po 22.6.2015

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 2 hlasov
  
V pondelok 22.6.2015 na večer v čase 17,00-19,30 hod prebehlo pracovné stretnutie za účasti 7 členovia a sympatizanti OZ PD z pozvaných 15.
Kvôli neočakávanému obsadeniu celej čajovni Shanglila sme sa presťahovali na iné miesto, vybrali sme pokojnú záhradnú časť reštaurácii Primi na Michalskej 19.
 
 Pripomenuli sme si všetky body z minulého stretnutia (viac: http://www.priama-demokracia.sk/spravodaje/263-spravodaj-jun-2015.html); 
Posledná úprava Utorok, 25 August 2015 15:42 Čítať celý článok...
 

SPRAVODAJ jún 2015 -Stretnutie bratislavských členov a sympatizantov pri grilovačke, 5.6.2015

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 4 hlasov

V piatok 5.6.2015 podvečer prebehlo priateľské neformálne stretnutie pri grilovačke v 8 člennom zoskupení členov a sympatizantov bratislavskej skupiny v pohodovej atmosfére u Zdenky v jej nádherne kvitnúcej záhradke v plnej zostave do 20,00 hod (pokračovalo 4 vytrvalcami až do 22,00 hod), ďakujeme jej v tomto smere za poskytnutie priestorov a pohostinstvo. Zodpovedali sme si na najdôležitejšiu otázku, pre ktorú sme sa zišli;  či  je nás dosť a máme vôbec nato pokračovať a ak áno ako ďalej?

 

Každý dostal slovo a spoločné výsledné konštatovanie je povzbudivé, máme na to a je nás dosť. Pokračovať môžeme krok za krokom:

Posledná úprava Streda, 01 Júl 2015 09:07 Čítať celý článok...
 

Spravodaj máj 2015

E-mail Tlačiť PDF

 

Posledná úprava Streda, 26 August 2015 21:31 Čítať celý článok...
 

Spravodaj apríl 2015

E-mail Tlačiť PDF

 

Posledná úprava Streda, 26 August 2015 21:31 Čítať celý článok...
 

Spravodaj MÁJ 2014

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 4.00 z 1 hlasov

Nezobrazuje sa vám email správne? Môžete si ho prezrieť tu.
  Občianske združenie Priama demokracia

SPRAVODAJ / máj 2014
 
  www.priama-demokracia.sk    
 
 
  Aktivity      Články      Kontakt  
 
           
 
 
 
 
 
 

Príhovor

 
 
  Po nultom čísle Spravodaj február 2014 občianskeho združenia Priama demokracia vám ponúkame  ďalší i keď z rôznych dôvodov ako oneskorenú reportáž Spravodaj máj 2014 o významnej udalosti spred roka, ktorú práve čítate, je určená predovšetkým nám, členom združenia. Tie ďalšie a dúfajme pravidelnejšie by sa už mali dostávať k vám aj našim priaznivcom, sympatizantom a všetkým tým, ktorých chceme informovať o našich aktivitách alebo pozvať k spolupráci.

Keďže Spravodaj by mal reprezentovať život a prácu v združení, ponúkame vám hneď teraz možnosť podieľať sa na ňom. Pošlite nám svoje pripomienky a návrhy k obsahu, prípadne aj vzhľadu periodika. Samozrejme, vítaná je pomoc pri jeho tvorbe.

 
 
 
  Read More  
 
 
 

Reflexie z Medzinárodnej konferencie Danube Democracy Rally   (DDR2014) 1. až 9. apríla 2014

 
 
 

Democracy International (DI), globálna koalícia za priamu demokraciu, so sídlom v Kolíne nad Rýnom v Nemecku, ktorej členom sa stane oficiálne už tento rok aj naše občianske združenie Priama demokracia, pozvala nadšencov demokracie a aktivistov na cestu pozdĺž Dunaja v dňoch 1.- 9. apríla 2014 do Viedne, Bratislavy a Budapešti. Účastníci zo 4 kontinentov sa mohli na mieste dozvedieť viac o priamej demokracii a politickej situácii v hosťujúcich krajinách. Ciele boli vždy rovnaké; spoločná výmena skúsenosti, kampaň pre demokratickú EÚ, miestna podpora sfunkčnenie referenda a prehliadka pamätihodnosti. 

Reflexie v slove a obraze 

Konferencia o priamej  demokracie - DDR2014 - Wien, 1.-3. apríla 2014

Konferencia o priamej demokracii - DDR2014 - Bratislava, 3.-6. apríla 2014

Konferencia o priamej demokracie - DDR2014 - Bratislava, 3.- 6. apríla 2014, producent OZ PD

Konferencia o priamej demokracie -  DDR2014 - Budapest, 6.-9. apríla 2014

http://www.teraz.sk/slovensko/matovic-konferencia-/80096-clanok.html 

Ľubica Schulczová, hovorkyňa OZ PD

 
 DDR 2014, Bratislava, Ľubica Sch. - slávnostné privítanie účastníkov konferencie v Primaciálnom paláci

 DDR 2014, Bratislava, Hotel Sorea, predstavenie OZ Priama demokracia pred prijatím do Democracy International

 

Paľo Čalovka, člen OZ PD

 DDR 2014, Budapest, Paľo Č,                                                                                                                                                       v maďarskom parlamente


Z diskusných príspevkov som pochopil v akom rozdielnom prostredí, žijú obyvatelia EU, aký je rozdiel medzi politickou kultúrou v štátoch, ktoré vylepšujú demokraciu od 50 rokov minulého storočia a nami, ktorí žijeme v demokracii od roku 1990. Jednou vetou sa to dá zhrnúť asi takto: v západnej Európe politici nemôžu dovoliť dlhodobo ignorovať názory a požiadavky svojich občanov. Pre mňa osobne to značí to, že sa budem v budúcnosti viac zaujímať o to čo sa deje mimo nášho štátu.
Pri propagácií myšlienok priamej demokracie by sme nemali zabúdať na vysvetľovanie samotného pojmu demokracia. História demokracie, demokratické tradície a ich rozvoj, mechanizmy jej uplatnenia, EU a demokracia, priama demokracia vo svete, priama demokracia v regionálnej politike.

 

Jožko Vaško, člen OZPD


  

 DDR 2014, Budapešť, Jozef V. v metre a pred maďarským parlamentom

Najprv chcem poďakovať všetkým dobrovoľníkom, ktorí priložili kus svojej mentálnej, časovej, ale aj fyzickej energie k zdarnému priebehu bratislavskej časti podujatia DI.
Pri lúčení sme si vypočuli pozitívne vyjadrenia hostí. Obdivovali náš zápal za priamu demokraciu a nášho spoločného ducha.
"Nikto nie je doma prorokom", a preto je dobré občas sa stretnúť aj s ľuďmi "spoza hraníc" , aby nás utvrdili v tom, že to, čo robíme, predsa len má zmysel, aj keď to naše najbližšie okolie často tak nevníma.

 

Juraj Kukla, predstaviteľ ZOMOS


DDR 2014, Bratislava, účastníci konferencie z celého sveta v slovenskom parlamente


Medzinárodná konferencia o prvkoch priamej demokracie bola veľmi poučná a prišli významní hostia z európskeho parlamentu. Hovorilo sa najmä o najdôležitejšom prvku priamej demokracie o referende, ktoré je na Slovensku zámerne nastavené tak, aby sa de-facto nedalo úspešne zorganizovať. Na záver vystúpil a jasne zhodnotil stav na Slovensku aj náš politológ M. Klus
Na konferencii sa okrem poslancov NRSR I.Matoviča a Viskupiča nezúčastnil žiadny poslanec NRSR. Ako je možné, že na takúto konferenciu neprídu žiadne médiá, ani poslanci tejto NRSR? Lebo kapry nechcú počuť, ako sa ich skorumpovaný rybník dá vypustiť a ako to funguje v okolitých štátoch, kde funguje ozajstná demokracia.

 

Slávka Kočanová, členka OZPD
 

 

DDR 2014, Bratislava, hotel Sorea sa na tri dni zmenilo na stredisko slovenskej časti konferencie,                                              zľava Jozef V., Paul P., Ľubica Sch., Beata N., Milan B, Ľubo P., Iveta K, Terézia L., Slávka K

Poznáte ten pocit spolupatričnosti, keď ste na dovolenke ďaleko od domova a stretnete Slováka, alebo rodáka z vášho mesta? Tak podobný pocit zo stretnutia, som mala aj ja na tejto konferencii, no spoločným menovateľom nebolo miesto, ale myšlienka, pojem demokracia.
Na Slovensku sme si zvykli na to, že demokraciu nám zadefinovali a často krát omieľajú politici zhora, práve preto pre väčšinu ľudí sa tento pojem stáva len prázdnou frázou. Demokracia "devalvovala". Ani sa nečudujem, demokraciu nie je možné inštalovať zhora a čakať, že všetci ľudia jej budú rovnako rozumieť a využívať to, čo nám naozaj ponúka. Demokracia neznamená neobmedzený nákup v hypermarketoch, ani neobmedzené využívanie výhod, ako je cestovanie za oddychom, či prácou do zahraničia. Demokracia tiež neznamená voliť raz za 4 roky z obmedzenej ponuky, kde človek vymieňa všetku svoju moc, ale aj zodpovednosť za program politickej strany, ktorého držiavanie už nijako nebude môcť odsledovať a ani ovplyvniť. Definícia a výklad slova demokracia by mal pochádzať od samotných občanov. Demokracia znamená v prvom rade zodpovednosť za vlastné rozhodnutie, za vlastné konanie. Podkladom pre správne rozhodnutie sú informácie a nevyhnutným základom pre dosiahnutie kompromisu sú diskusie.
Na konferencii sa stretli a diskutovali spolu rôzni ľudia z rôznych kútov sveta, ktorí zmýšľajú rovnako a cítia potrebu aktívnej účasti občanov na veciach verejných, ich účasť nielen na národnej, ale aj nadnárodnej úrovni. Boli to neopísateľné skúsenosti, o ktoré sme mali príležitosť sa podeliť. Práve preto mi z konferencie zostali tie najlepšie dojmy a nádej, že naše ambície v "boji" za lepšie Slovensko, či lepší, demokratickejší svet, sú opodstatnené. Je dobré vedieť, že v tom nie sme sami.

 

Beata Novomeská, členka OZPD


                          

DDR 2014, Wien Beata N. v  sídle OSN                   DDR 2014, Bratislava, konferencia v parlamente 

Konferenciu otvoril Igor Matovič, predseda politického hnutia OľaNO, hostiteľ podujatia na pôde Národnej rady. Vystúpili viacerí fundovaní rečníci, napríklad Bruno Kaufmann, Švajčiar žijúci vo Švédsku, za slovenskú stranu Martin Klus, ktorého prejav o potrebe sfunkčniť referendum bol aktuálny a žiaduci. Okrem Igora Matoviča sa konferencie zúčastnil aj poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO), na chvíľu sa v kinosále ukázal aj poslanec za SaS Richard Sulík. Okrem aktívnych politikov sa podujatia zúčastnil známy politický analytik Eduard Chmelár. Po prejavoch rečníkov nasledovala diskusia s účastníkmi konferencie, ktorí vyjadrili svojej postoje a názory na danú tému. Mojím príspevkom do diskusie v Budapešti bolo, že pokiaľ chceme viacej priamej demokracie v Európe, tak musíme byť zodpovednejší vo svojich vlastných životoch a že na práva sa automaticky viažu povinnosti. Pokiaľ niekto tieto povinnosti nepreberá a nevykonáva, tak mu automaticky zanikajú aj určité práva.

 

Paul Pirovits, člen OZPD

   

DDR 2014, Budapest,

P.Pirovits, pred maďarským

parlamentom

DDR 2014, Wien, akcia účastníkov DI a Mehr demokratie Rakúsko pred rakúskum parlamentom

    

DDR 2014, Wien, hovorkyňa Mehr Demokratie Nemecko o potrebe viac demokracie a prezentácie návrh o referendovom zákone

 DDR 2014, Wien, rakúsky zástupcovia parlamentných politických strán sa pozitívne  vyjadrujú k návrhu referendového zákona

 Zúčastnil som sa všetkých troch etáp konferencie. Aby boli postrehy vyrovnané sústredím sa na viedenskú časť konferencie. Pri peknom počasí po prehliadke sídla OSN a parlamentu sa večer v miestnom viedenskom kultúrnom centre uskutočnila konferencia usporiadaná vďaka našim kolegom z miestneho občianskeho združenia Mehr Demokratie Rakúsko za podpory nemeckých kolegov Mehr Demokratie Nemecko. Podujatie bolo na mimoriadne vysokej úrovni, za účasti zástupcov všetkých parlamentných politických strán, okrem zástupcu SPÖ. Táto strana napriek tomu, že sa hlási k sociálnej demokracii, priamu demokraciu ignoruje. Po úvodnom zhrnutí stavu priamej demokracie a legislatívnom návrhu zákona o referende (podmienky referenda sú u nich oveľa horšie ako u nás) vhodného aj pre rakúske pomery (trojstupňový proces: 1. petícia do parlamentu, ak neprejde 2. dozbieranie podpisov na referendum a 3. hlasovanie v referende, čo je elegantné riešenie ako nepraktická obdoba nášho, dve paralelne bežiace petície; 1. do parlamentu a na 2. na vyvolanie referenda, ak parlament neprejde dozbierania podpisov a 3. hlasovanie), došlo pre nás zo Slovenska k nevídanej priamej konfrontácii občan - politik s prezentáciou názorov zástupcov politických strán na úpravu referendového zákona. Niektorí prítomní politici viac, iní menej, podporili tento návrh zákona. Na záver sa uskutočnila diskusia s publikom, ktoré prevažne tvorili účastníci konferencie a členovia DI. Toto podujatie každý chválil, aj napriek neprítomnosti médií. Len takýmito stretnutiami, občan kontra politik, sa dajú postupne a trpezlivo odbúrať zábrany a nedôvera politikov voči priamej demokracii, priamej vláde ľudu, priamemu rozhodovaniu o dôležitých veciach občanmi. Cesta ako si budovať rešpekt a dôveru.

O to väčší šok mohol človek zažiť na nasledujúcej etape v Bratislave na časti konferencii usporiadanej priamo v parlamente, kde napriek pozvaniu neprišiel sa vyjadriť a podporiť sfunkčnenie referendového zákona žiadny zástupca parlamentnej politickej strany, okrem hostiteľa a čiastočne p. R.Sulíka z SaS. Treba to brať ako začiatok a snažiť sa pokračovať v priamom dialógu občan-politik.

Kto sa zúčastnil akejkoľvek časti konferencie, kľúčovým bodom zlomu bol pocit spolupatričnosti a získania osobnej znalosti a vízii ako spoločne pokračovať ďalej. Ostala už len najväčšia výzva -VYTRVAŤ. 

 

Súvisiace články:

http://www.priamademokracia.sk/aktivity/propagacia-pd/216-medzinarodna-konferencia-danube-democracy-rally.html

http://priama-demokracia.sk/component/content/article/47-spravodaj-0/209-stali-sme-sa-cakatelmi-clenstva-medzinarodnej-organizacie-democracy-international.html


 

Ďaľšie foto:


DDR 2014, Viedeň, začiatok Danube Democracy Rally 2014, rakúsky parlament

  

 DDR 2014, pokračovanie v Bratislave

DDR 2014, Budapešť, posledný deň – rozlúčka účastníkov s celou DDR 2014

 

Odpovede účastníkov (čiastočne otitulkované) na bratislavskej časti konferencie na otázku:                                               
Čo znamená pre mňa priama demokracia?

http://youtu.be/tJOd1Mo8fJk , Daniel Schilly, Nemecko 

 

http://youtu.be/o9VmyqGLcK0, Jordan Cibura, Poľsko

 

http://youtu.be/unjHJ5teiFs, Bruno Kaufmann, Švédsko

 

http://youtu.be/O7F_gM6Ek_k , Jiří Matuszek, Česko

 

http://youtu.be/HBiz18cx_kc, Bert Penninckx, Belgicko

 

http://youtu.be/O7F_gM6Ek_k , Jiří Matuszek, Česko

 

http://youtu.be/RQMjqSaKvRE , Daniela Božinova, Bulharsko

 

http://youtu.be/NPG6I0wttCQ ,  Arjen Nijeboer, Holandsko

 

http://youtu.be/tALcRFJDxkI , Erwin Leitner, Rakúsko

 

http://youtu.be/FRRE_I9OXTs , Ellie Nicolaides-Latham, Grécko

 

 

Video záznamy v plnej dĺžke z konferencie v NR SR:

NR SR Igor Matovič, OĽaNO, privítanie účastníkov, 4. apríl 2014, 1:42

https://www.youtube.com/watch?v=dSj7URMF_Mk

 

NR SR Igor Matovič, OĽaNO, 4. apríl 2014,  3:06

https://www.youtube.com/watch?v=xWxuB4iAKf0

 

NR SR Jozef Vaško, Priama demokracia o.z., 4.apríl 2014, 4:52 https://www.youtube.com/watch?v=vSXzB6k_HDY

NR SR Ľubor Perháč, Priama demokracia o.z., 4.apríl 2014, 8:57 https://www.youtube.com/watch?v=_6YGUbsQf8Q 

NR SR Eduard Chmelár, príhovor v NR SR, 4.apríl 2014, 5:31

NR SR Manfred Brandt, Mehr Demokratie Hamburg, 4. apríl 2014, 6:15

https://www.youtube.com/watch?v=24BFzWWXPk0

 

NR SR Bruno Kaufmann, Democracy International, I&R (Initiative & Referendum Institute Europe) Švajčiarsko, 4. apríl 2014, 9:45

https://www.youtube.com/watch?v=fCAd8Z8ZPK8

 

NR SR Gerald Häfner, predseda Democracy International, 4. apríl 2014, 15:44         https://www.youtube.com/watch?v=KWJLEg5YIgE

 

Andreas Gross, poslanec švajčiarskeho parlamentu, 4. apríl 2014, 11:43

https://www.youtube.com/watch?v=hg-q9_eSVPo

NR SR diskusia 1, Daniela Božinová z Bulharska, členka Rady DI, členka zo Skutočného snemu o.z.,  4. apríl 2014, 5:08                            https://www.youtube.com/watch?v=dobAdftfYwA

NR SR diskusia 2, Terézia Lengyelová z Košíc, OZ PD, zdravotná sestra, 4. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=q7Vo-zrZRxI

 

NR SR diskusia 3, situácia referenda v Bulharsku, Miroslav Kollár z o.z. Hlas občanov Slovenska, 4. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=qNUNDwQCDnc

 

NR SR diskusia 4 , J.Kukla ZOMOS o.z., František Palka AGORA o.z., 4. apríl  2014,

https://www.youtube.com/watch?v=6wa1ezfYw6s   

                                                         

NR SR diskusia 5, ZOMOS o.z., 4. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=WvCx1VNKsaE

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, 4. apríl 2014,                                                            https://www.youtube.com/watch?v=5MNNyfxnWZs 

 

                                                                                                                               Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, 4. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=jc3JfamGdCg

 

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, J.Viskupič, Cora Pfafferkorn, 4. apríl 2014,https://www.youtube.com/watch?v=ZCkfrMUvXAA 

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, Ellie Nicolaides-Latham, Grécko, Daniela Božinová, 4. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=4RUPTsMRh70

 

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, Lubica Schulczová, Jozef Biskupič, 4. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=Pb8irghwJC4

 

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, Lubica Schulczová, ukončenie, 4. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=HHFmP8xua7Y

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, bufet, 4. apríl 2014,                                                      https://www.youtube.com/watch?v=BYRwzl4Aab4

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, bufet, 4. apríl 2014,                                               https://www.youtube.com/watch?v=dQ3aYp4p7ME

Zrkadlová sieň v Primaciálnom paláci, slávnostné privítanie účastníkov DDR2014 mestom, bufet, 4. apríl 2014,                                                    https://www.youtube.com/watch?v=tKX_8-ZAspU

Hotel Sorea, spoločná večera, 4. apríl 2014, 21”

https://www.youtube.com/watch?v=_yjNxyNnbEA

 

Hotel Sorea, spoločná večera, 4. apríl 2014, 16”

https://www.youtube.com/watch?v=rZ1KL195M7k

 

Hotel Sorea, prezentácia konferencii DDR2014, oslovenie podporovateľov PD pre média,hovorkyňa  L. Schulczová, podpredseda  J.Vaško a členovia OZ PD, 5. apríl 2014,

https://www.youtube.com/watch?v=5eFNaAQ46VM

Hotel Sorea, prezentácia oslovenie podporovateľov PD pre média, hovorkyňa        L. Schulczová a podpredseda J.Vaško OZ PD, 5. apríl 2014,     https://www.youtube.com/watch?v=XfIk-yXDbno

 

Foto:

https://www.flickr.com/photos/122178414@N07/sets/72157643791378853/

https://plus.google.com/u/0/photos/+JozoVasko/albums/6000660139800590913

https://plus.google.com/photos/105531416001222849577/albums/6000414986673685889?banner=pwa&authkey=CID5nsCwz8u-qgE  

https://plus.google.com/photos/105531416001222849577/albums/6000414252268211825?banner=pwa&authkey=CJqc6vjX1rDCSQ 

https://plus.google.com/photos/105531416001222849577/albums/6000413901966068897?banner=pwa&authkey=CJf51Mmf6r2hYw

https://plus.google.com/photos/105531416001222849577/albums/6000413606975056193?banner=pwa&authkey=COzMnv6C06KH3AE

https://plus.google.com/u/0/photos/105531416001222849577/albums/6000408545136612257?authkey=CNCCgcbnr_3ePA
 
 
  Read More  

 
 
 
 
Darujte nám 2 % z dane z príjmu
 
 
 

 

Posledná úprava Pondelok, 17 August 2015 05:33
 

SPRAVODAJ / Február 2014

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 4 hlasov
Nezobrazuje sa vám email správne? Môžete si ho prezrieť tu.
  Občianske združenie Priama demokracia

SPRAVODAJ / Február 2014
 
  www.priama-demokracia.sk    
 
 
  Aktivity      Články      Kontakt  
 
           
 
 
 
 
 

Príhovor

 
 
  Ponúkame vám Spravodaj občianskeho združenia Priama demokracia. Nulté číslo, ktoré práve čítate, je určené predovšetkým nám, členom združenia. Tie ďalšie by sa už mali dostávať aj k našim priaznivcom, sympatizantom a všetkým tým, ktorých chceme informovať o našich aktivitách alebo pozvať k spolupráci.

Keďže Spravodaj by mal reprezentovať život a prácu v združení, ponúkame vám hneď teraz možnosť podielať sa na ňom. Pošlite nám svoje pripomienky a návrhy k obsahu, prípadne aj vzhľadu periodika. Samozrejme, vítaná je pomoc pri jeho tvorbe.

Na ostatnom členskom stretnutí sme sa zhodli aj na potrebe loga pre OZPD. Obraciame sa na vás s výzvou poslať do 20. februára námet na logo pre občianske združenie Priama demokracia. Malo by byť graficky jednoduché, ľahko zapamätateľné a podľa možnosti rozoznateľné nielen vo farebnom, ale aj v čierno-bielom vyhotovení. Vítame nielen grafický návrh, ale aj myšlienku, ideu, čo by logo malo alebo mohlo obsahovať či vyjadrovať, ktorú potom výtvarne a graficky spracujeme.

Ďakujeme za pozornosť a nápady. Nech sa vám dobre číta.

Redakčná rada
 
 
  Read More  
 
Image 560x280
 
 
 

Stali sme sa čakateľmi členstva v medzinárodnej organizácie Democracy International

 
 
 
Democracy International je medzinárodná organizácia s celosvetovým pôsobením, ktorej hlavným cieľom je podporovať aktívne skupiny občanov vo všetkých krajinách sveta v budovaní priamej demokracie. Za najdôležitejšie jej nástroje považuje iniciatívu a referendum, aby sa občania mohli priamo podieľať na rozhodnutiach vo veciach spoločného záujmu vo svojej obci,kraji a v celej krajine, v prípade občanov EÚ podieľať sa na tvorení zákonov cez Európsku občiansku iniciatívu...
 
 
  Read More  
 
 
  Medzinárodná konferencia The Danube Rally 2014  
 
  Democracy International organizuje v dňoch 1.-9. apríla 2014 medzinárodnú konferenciu The Danube Democracy Rally 2014 v troch hlavných mestách na Dunaji: Viedni, Bratislave a Budapešti. Občianske združenie Priama demokracia je partnerom pri koordinácii a organizácii časti konferencie Bratislave, ktorá sa uskutoční 4.-6. apríla v hoteli Sorea Regia...  
 
  Read More  
 
 
 

Naše aktivity, Bratislava - Stretnutie členov

 
 
  V sobotu 25. januára sa uskutočnilo členské stretnutie občianskeho združenia Priama demokracia v Bratislave. V živej, ale kultivovanej celodennej diskusii sme sa zaoberali predovšetkým týmito okruhmi tém: 1. smerovanie občianskeho združenia Priama demokracia 2. financovanie OZPD (2% z daní, transparetné prijímanie darcovských príspevkov) 3. najdôležitejšie aktivity na prvý štvrťrok 2014: - konferencia The Danube Rally 2014 - prezentácia OZPD: logo, úprava webovej stránky OZPD, začatie vydávania Spravodaja OZPD pre členov a širší okruh adresátov - pokračovanie vo vzdelávacích podujatiach...  
 
  Read More  
 
  Image 270x200
 
  S veľvyslancom Švajčiarska o priamej demokracii na Slovensku  
 
  V novembri sme sa v Bratislave stretli s veľvyslancom Švajčiarska na Slovensku Christianom Fotschom. Podujatie koordinoval člen OZPD Paul Pirovits a ako moderátor ho viedol politológ Martin Klus. Zúčastnila sa aj predstaviteľka hnutia OľaNO Vanda Rybanská. Za OZPD bol prítomný predseda Jozef Bielik a ďalších 5 členov...  
 
  Read More  
 
  Image 270x200
 
  Prednáška a diskusia na tému Európska občianska inciatíva (EOI)  
 
  Prednášku s diskusiou na tému „Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie č. 211/2011 o iniciatíve občanov“ v januári 2014 koordinoval podpredseda OZPD Jozef Vaško v spolupráci so zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Prednášal Andrej Králik, vedúci tlačového a politického oddelenia zastúpenia EK na Slovensku. Uskutočnilo sa v Európskom informačnom centre v Dome Európskej únie, v Bratislave...  
 
  Read More  
 
Image 560x280
 
 
 
 
Darujte nám 2 % z dane z príjmu
 
 
 
Posledná úprava Streda, 15 Apríl 2015 21:44
 


English Czech French German Polish Russian Spanish Slovak Hungarian

Informácie o PD

Priama demokracia je základnou formou demokracie, používanou už v antických Aténach.
V modernej priamej demokracii (napríklad Švajčiarsko) spravujú štát poverení odborníci podľa pravidiel, schválených občanmi v referende.
Diskusia o kľúčových otázkach prebieha verejne, čo eliminuje zákulisné machinácie, lobistické záujmy a korupciu.
Číslo účtu: 2300553335 / 8330
IBAN: SK2383300000002300553335
BIC: FIOZSKBAXXX
Na činnosť o.z. PD prispeli: 10.02.2015 Schulczová Ľubica 10 eur, 24.03.-22.01.2015 Perháčová Milada 36 eur, 19.05.2014 Schulczová Ľubica 10 eur, 24.01.2014 Kočanová Slávka 10 eur, 23.01.2014 Peter Pustaj 30 eur, 22.01.2014 Schulczová Ľubica 10 eur, 22.12.-21.01.2014 Perháčová Milada 144 eur, 13.01.2014 PRO-FES, s.r.o. 30 eur, 23.12.2013 Iveta Kamenická 13 eur, 21.11.-23.12.2013 Perháčová Milada 24 eur, 19.12.2013 Pirovits Paul 10 eur, 17.12.2013 Jozef Bielik 20 eur, 16.12.2013 Jozef Vaško 20 eur, 16.12.2013 Kočanová Slávka 10 eur, 13.12.2013 Novomeská Beata 10 eur, 12.12.2013 Orávik Marián 10 eur, 22.11.2013 Schulczová Ľubica 20 eur, 21.11.2013, Ďakujeme!

Partneri

wwww

Prihlásenie


Anketa

Čo sa Vám na priamej demokracii páči najviac?