• Zväčšiť veľkosť písma
 • Predvolená veľkosť písma
 • Zmenšiť veľkosť písma
Informácie

Zásady (priamej) demokracie

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 1 hlasov

Označovať politický systém na Slovensku pojmom demokracia je viac, alebo menej prehnané. Skutočná demokracia vyzerá predsa o poznanie inak. Aby sme to lepšie videli, stačí si porovnať jeden z najvyspelejších systémov demokracie, Švajčiarsky, s tým, čo máme na Slovensku:

 1. Zásada suverenity ľudu (moc pochádza od občana).
 2. Vláda a parlament ľudu nepanujú. Ľud nie je ovládaný. Všetko, čo konajú, je podmienené súhlasom väčšiny ľudu.
 3. Úlohou poslancov je odbremeniť občanov od rutinného každodenného rozhodovania.
 4. Občania môžu vetovať akýkoľvek zákon.
 5. Parlament nemá právomoc samostatne zmeniť ústavu.
 6. Občania majú právo predložiť ústavodarnú iniciatívu a tak vyvolať všeľudové hlasovanie o zmene ústavy.
 7. Pred referendom prebiehajú rozsiahle verejné diskusie.
 8. Referendum je bez ohľadu na účasť vždy platné a vždy záväzné.
 9. Referendá a voľby sa konajú na všetkých úrovniach štátu.
 10. Federalizácia – priamo decentralizovaná správa štátu.
 11. Volič má vo voľbách možnosť voliť kandidátov z viacerých politických strán - pričom nemusí voliť všetkých kandidátov z kandidátky.

Posledná úprava Piatok, 03 Január 2020 19:43 Čítať celý článok...
 

58% spytovaných občanov sa priklonilo k vláde ľudu (demokracii)

E-mail Tlačiť PDF

S najväčšou podporou u 18-24 ročných, prekvapivo u mamičiek v domácnosti (asi chcú viac rozhodovania) vyplýva to podľa INEKO z prieskumu z októbra a novembra 2016 od agentúry Focus. Viac k článku tu. Až 40 percent ľudí považuje kvalitu vlády ľudu - demokracie na Slovensku za skôr zlú až mizernú, spokojných je len 26 percent. Zhruba každý štvrtý občan Slovenska vidí podľa prieskumu alternatívu súčasného stavu demokracie už aj v zrušení parlamentného systému a nastolení diktatúry. 58% Slovakov sa priklonilo k tomu, že posilnenie priamej demokracie môže byť alternatívou, pričom 24,6% rozhodne súhlasilo.

Múdra otázka pre každého: Čo je demokracia? Máme ju? Demokracia je vláda ľudu. Občan uplatňuje zásadu suverenity ľudu (moc pochádza od občana, tzn. nie od zvoleného zástupcu – čl.2 Ústavy SR). Vykonávacím nástrojom zvrchovanej vlády ľudu je občianska iniciatíva a referendum, čím zvolený zástupca občanov získava bremeno spätnej väzby –  je riadený a kontrolovaný občanmi v každodennom živote obci, kraja, krajiny a EÚ a automatický stráca zvrchovanú (bezbrehú a nekontrolovateľnú) moc a beztrestnosť a stáva sa len šedým referentom a vykonávateľom vôle občanov, vtedy môžeme hovoriť o demokracii so zdôraznením priama demokracia.

Vedia skutočne respondenti čo je demokracia?  Ak sa spýtate svojho okolia čo je demokracia, zistite, že väčšina opýtaných ju nedokážu zadefinovať, ale nápomocne sa dá dohodnúť, že ide o vládu ľudu. Na druhú otázku či tu vládu ľudu máme, dostaneme okamžitú odpoveď - nie. Na tretiu otázku ako ju zaviesť sa odpovede občanov rôznia na základe ich viery od nedá až po dá sa zaviesť.

Prieskum je dobrý argument ako osloviť politikov, aby začali tvoriť referendový zákon.Čo na to hovoria teda v súčasnej dobe naši politici a ich strany a hnutia?


Posledná úprava Pondelok, 17 September 2018 07:30 Čítať celý článok...
 

Miestne referendum v Mojši - neplatné!

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 1 hlasov

 V sobotu 3.decembra 2016 sa konalo v obci Mojš referendum. Obecné zastupiteľstvo vyhlásilo referendum na svojom zasadnutí v septembri. Hlavnou otázkou, ktorú mali zodpovedať obyvatelia bolo, či bude cesta do obce Varín uzavretá pre osobnú a nákladnú dopravu. Pre mnohých obyvateľov ide o vážnu vec, nakoľko dopravná situácia v obci je neúnosná a počet prechádzajúcich áut narastá každým mesiacom. Už teraz podľa odhadov prejde denne cez Mojš okolo 3 000 áut. Viac...


Posledná úprava Štvrtok, 15 December 2016 10:33 Čítať celý článok...
 

Zvrchovaná moc občanov v Nemecku sa približuje na dosah ich rúk

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 1 hlasov

Veľmi zaujímavá správa z Nemecka, strana CSU (v Bavorsku najsilnejšia strana), ktorá blokovala v parlamente zavedenie celoštátneho referenda vnútrostranícky 68,8% odsúhlasila jeho zavedenie v krajine i zavedenie do svojho programu. V parlamente blokuje už len najsilnejšia strana CDU (strana Frau Merkel). V septembri 2017 budú voľby do Bundestagu-parlamentu. Podľa prieskumu 71% občanov je tiež za zavedenie celoštátneho referenda. O to väčší tlak na CDU. Forma referenda nie je zatiaľ známa, viac: https://www.mehr-demokratie.de/md-info_2016-13.html

 Doporučujem pozrieť a vypočuť si TV diskusiu (je to len v nemčine) - Volksabstimmung für alle – sind Bürger die besseren Politiker? Za občanov tam vystupuje Claudia Nierth z občianskeho združenia Viac demokracie (Mehr Demokratie), ktoré sa v tejto veci popri úspešnému zavedeniu lokálnych referend dlhodobo silne angažuje. http://www1.wdr.de/daserste/hartaberfair/videos/video-volksabstimmung-fuer-alle--sind--buerger-die-besseren-politiker-102.html

Ak by v Nemecku došlo k zavedeniu samozrejme vykonateľného a funkčného celoštátneho referenda, zvrchovaná moc zvolených zástupcov prejde do rúk občanov, čo je podmienka existencie demokracie, bude to prvý krok nielen k decentralizácie, ale aj demokratizácie EÚ a obrovský tlak na ostatné krajiny Európy a sveta, zaviesť obdobne nielen vykonateľné a funkčné celoštátne referenda, ale aj krajské a obecné.


Posledná úprava Sobota, 19 November 2016 14:49
 

Návrh novely zákona k zníženiu kvóra v referende na 30% - NR SR 27.10.2016

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 1 hlasov

Od skončenia parlamentných volieb 2016 konečne prvý závan vetríka (priamej) demokracie =vlády ľudu vo veci vykonateľnosti referenda, ako jediného nástroja  zvrchovanej moci v rukách občanov, aby mohli samostatne vytvárať zákony a rozhodovať o dôležitých spoločenských veciach. Poslanec Peter Kresák, aj ako ústavný právnik uviedol všetkých poslancov na pravú mieru a správne navrhol o tejto veci diskutovať v najbližšom čase a rozhodnúť sa ako ďalej. Pozvú poslanci na diskusné fórum aj občianske organizácie, ktoré sa tejto veci venujú? Ak ste nesledovali rokovanie NRSR o referende, tu je link: http://tv.nrsr.sk/videokanaly/osoba/7/KresPete. Návrh novely začína časom na zázname od 3:38, pán Peter Kresák vystupuje v čase od 3:45.

Posledná úprava Nedeľa, 06 November 2016 20:23
 

Články a blogy o priamej demokracii - jeseň 2016

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 2 hlasov


Články a blogy o priamej demokracii a referende; 2017 a staršie

Daniela Smidtová: Sen o dúhovej vláde, DENNÍK N, 15.02.2017

Miroslav Beník: Nie rozdelenie na miništáty ale decentralizácia, DENNÍK N, 23.11.2016

Süddeutsche Zeitung: Bavorsko: Nezáväzné referendum je protiústavné (v nemčine) SZ, 21.11.2016

Veronika Šoltinská: To, čo je u nás snom, je vo Švajčiarsku samozrejmosť. Nie je to u nás až také rýchle, odkazujú zo Ženevy, HN, 16.11.2016

Veronika Remišová: Pomôže Slovensku rozdelenie na miništáty?, DENNÍK N, 26.10.2016

Michal Andrej Molnár: Argumenty pre a proti priamej demokracii, DENNÍK N, 12.10.2016

Roman Michelko: Kde pramení prosperita Švajčiarska? Pozrime sa na to, ako funguje politický systém, HLAVNÉ SPRÁVY, 11.10.2016

Daniela Schmidtová: Referendum ako trucpodnik?, DENNÍK N, 14.9.2016

___________________________________________

Paul Pirovits: November 1989: Kto nám ukradol slobodu rozhodovať ?, denník SME, 17.11.2015

Daniela Schmidtová: Na demokraciu musíme čakať 702 rokov, odporúča nám minister vnútra, DENNÍK N, 8.11.2015

Autor ČTK: Zánik ČSFR bez referenda byl podvod, míní Radičová, Aktualne.cz, 14.05.2013

Jozef Bielik: Hríbov smrteľný omyl alebo Zvoľ si svojho zlodeja, SME, 20.02.2012

Jozef Bielik: Tom Nicholson už nie je sám, SME, 28.01.2012

Posledná úprava Pondelok, 20 November 2017 16:03
 

Miestne referendum v Chorvátskom Grobe neplatné

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 1 hlasov

V sobotu 24.9.2016 prebehlo na základe občianskej iniciatívy miestne referendum za odvolania starostu - výsledok hlasovania neplatné referendum.

Nepraktizovateľnosť referenda a tým obratie občana o slobodu rozhodovať sa opäť ukázala v plnom svetle. Referendový zákon tak stoji na známom prísloví: keby, boli by sme v nebi. A tak neostáva, len konštatovať, že výsledky referenda by boli platné vtedy, ak by sa na ňom zúčastnila aspoň polovica oprávnených voličov a ak by bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou platných hlasov účastníkov miestneho referenda.

Do zoznamu oprávnených voličov je pritom zapísaných 3964 obyvateľov, z nich sa miestneho referenda zúčastnilo 1354. Tí v obálkach odovzdali celkovo 1349 platných hlasov.

Posledná úprava Pondelok, 26 September 2016 17:33 Čítať celý článok...
 

Riešením je PRIAMA DEMOKRACIA

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 3.43 z 14 hlasov

Riešením je PRIAMA DEMOKRACIA

tak znel jeden z transparentov na pondelňajšom proteste v Bratislave. Ja by som tam dopísal aj pre bezradnú Európu, takže: riešením pre Slovensko a EÚ je PRIAMA DEMOKRACIA.

PRIAMA DEMOKRACIA umožňuje zvrchovanú moc občianke a občanovi slobodne rozhodovať v referende o dôležitých veciach nielen v (zväzku štátov - EÚ), krajine a kraji, ale predovšetkým v každodennom živote vo svojej obci.

Občania sú spoludedičmi, spoluvlastníkmi a spolusprávcami všetkých hmotných i duchovných statkov v prvom rade vo svojej obci, kraji, krajine a ako občania EÚ aj v EÚ. Tým zvolený zástupca získava bremeno spätného ventilu-kontroly zo strany občanov a automatický stráca zvrchovanú (bezbrehú) moc a beztrestnosť a stáva sa šedým referentom a vykonávateľom vôle občanov.

Tento systém spravovania obce, kraja a krajiny, najďalej zdokonalili Švajčiari a je na slovenských občanov v prvom rade, ale prečo nie aj proobčianských proreferendových politok a strán, začať vec tiež zdokonaľovať. Priama demokracia je aj liek pre bezradný zväzok štátov-EÚ. Priama demokracia zrodila necentralizované Švajčiarsko (hovoríme o diktáte-zvrchovanej moci občana) tvoriace úniu 26 štátov, republík -mini EÚ, z vlastnými parlamentmi, ústavami, políciou, kde ľudovým vodcom nie premier, či predseda politickej strany je ľudovým vodcom, ale vodca toho, ktorého referenda, je živým príkladom pre centralistickú EÚ (hovoríme o diktáte-zvrchovanej moci bruselských úradníkov-zvolených zástupcov) ktorá nemá zavedenú priamu demokraciu a funkčné nástroje iniciatívu a referendum a v drvivej väčšine štátov ani na národných, krajských a obecných úrovniach.

Niečo pre skeptikov priamej demokracii. Myslíte si, že Vy, ja a ostatní občania by hlasovali na európsku, národnú referendovú otázku: Súhlasíte s tým, aby EÚ viedla vojnu voči ....,  odpoveďou: áno? Koho som sa na to opýtal odpovedal, že občania by si určite nevolili vojnu. Ale sami vidíte zvolení zástupcovia v EÚ nemajú ani v súčasnej dobe problém si odsúhlasiť účasť vo vojnách (Irak, Lýbia, Sýria a tie čo môžu prísť – tiež dôsledok neexistencie referenda – spätného ventilu). Ako sme sa naučili bicyklovať: že sme o tom hovorili,ale nikdy nevyskúšali jazdiť na bicykli? Že občania nie sú pripravení a musia sa na to pripraviť? Veď mnohí z nás žili v komunizme a museli sme sa na neho pripravovať? Alebo na kapitalizmus od 1989 do dnes? Ale ak sa treba pripravovať na demokraciu-referendum potom nech sa povie akými krokmi postupovať. Vieme to my občania vymenovať a začať s tým niečo robiť?

Posledná úprava Piatok, 22 Júl 2016 20:48
 

Lepšie Slovensko vďaka jednej petícii?

E-mail Tlačiť PDF

Petícia

článok zo dňa 19.4.2016, bol prevzatí z : http://www.peticiazalepsieslovensko.sk/

Počas antigorilých protestov, začiatkom roku 2012, občania masívne a rázne vyjadrili svoj nesúhlas so stavom našej krajiny a so spôsobom jej riadenia. Druhého protestu sa len v Bratislave zúčastnilo zhruba 12 000 ľudí, ktorí takmer vnikli na úrad vlády. Tak radikálne občania nevyjadrili svoju nespokojnosť s režimom asi ani v roku 1989. Napriek tomu však boli tieto protesty predstaviteľmi štátu ignorované. Rozdiely medzi pravicou a ľavicou sa v danom čase zmazali a všetci sa svorne snažili protestujúcich upokojiť a protestu ukončiť a to nakoniec aj s použitím vodného dela.

Keďže protesty k ničomu neviedli, tak ich organizátori v spolupráci s viacerými podporovateľmi, občianskymi iniciatívami a združeniami pripravili a na poslednom proteste pred voľbami vyhlásili Petíciu za lepšie Slovensko. Jej najzásadnejšou požiadavkou je zmena spôsobu konania referend tak, aby mohli byť občanmi ľahšie spustené a ich výsledok (či už kladný, alebo záporný) bol pre politikov vždy bezpodmienečne platný a záväzný.

Protesty nám tak zanechali cenného potomka, ktorý stále žije a pomaly, ale isto naberá na sile. Udalosti od vtedy mnohokrát ukázali, že posilnenie inštitútu referenda by mohlo mať veľký význam pre obyvateľov Slovenska.  Pravdepodobne by to bola tá najkratšia cesta zo slepej uličky v ktorej sa naša spoločnosť nachádza. Vrátiť moc ľuďom bola už idea novembra 89, ktorá sa však v skutočnosti nikdy neuskutočnila.

Vôľa väčšiny občanov je aj naďalej opakovane ignorovaná a ani voľby na tom nič nemenia. Čoraz menej ľuďom už stačí iba raz za 4 roky rozdávať 4 krúžky ľuďom, ktorí ich po uchopení moci obyčajne zradia. Je viacero spôsobov, ako by to bolo možné zlepšiť a je viacero dôvodov domnievať sa, že posilnenie inštitútu referenda, a teda posilnenie hlasu občanov na úkor politikov, je tým najsprávnejším z nich.

Avšak bez toho, aby si toto uvedomilo omnoho viac ľudí, ako tomu bolo doteraz, to však zrejme nepôjde. A aj pre to niečo spravili. Podpísať sa pod petíciu, alebo zozbierať zopár podpisov vo svojom okolí môže každý a kedykoľvek. Nemusí na nikoho a nič čakať. Čím skôr a čím viac ľudí bude požadovať posilnenie inštitútu referenda, tým skôr to všetci môžeme dosiahnuť.

Petícia za lepšie Slovensko vznikla v dobrej viere a aj s odstupom času sme presvedčení, že jej ciele sú správne. Doteraz ju pomáhalo zbierať stovky dobrovoľníkov a podpísalo ju už viac ako 35 000 občanov. Ak sa pridáte aj Vy, zvýšite tým šancu na lepšie Slovensko pre všetkých.

Ďakujeme,
Rada Petície za lepšie Slovensko,

Dano Biba a Marián Orávik

 

Posledná úprava Štvrtok, 28 Apríl 2016 06:40
 

Pozvánka na jarné stretnutie členov o.z. PD

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 1 hlasov
Pozývame členov a sympatizantov o.z. PD na jarné stretnutie o.z. PD, ktoré sa uskutoční v sobotu, 2.4.2016 od 13:00 v Bratislave na Račianskej ulici 91.
Je to neoznačený nebytový priestor na prízemí vpravo viď. foto.

Kto má tému na diskusiu, tak ju prosím napíšte aj do nášho fóra, aby sa na ňu nezabudlo :-) a aby boli všetky témy na jednom mieste. Ďakujeme. 

Posledná úprava Štvrtok, 31 Marec 2016 19:41 Čítať celý článok...
 

Hazard v Bratislave zrejme skončí

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 1 hlasov
hazard.jpgObčianskym aktivistom sa počas volebnej soboty 5. marca podarilo vyzbierať chýbajúce podpisy do petície za zákaz hazardu. Podľa informácií od Petra Beňa, člena iniciatívy Zastavme hazard, vyzbierali aktivisti v sobotu takmer 90 000 podpisov. Spolu s predtým vyzbieranými majú teda približne 126 000 podpisov, to by malo znamenať koniec herní a kasín v Bratislave.
 
Petičný výbor za zákaz hazardu tvoria primátor Ivo Nesrovnal a starostovia mestských častí. Do zbierania sa zapojilo viacero kresťanských aj občianskych organizácií, ktoré vytvorili iniciatívu Zastavme hazard. Iniciatíva Zastavme hazard je občianska, apolitická iniciatíva ľudí dobrej vôle, ktorí sa nedokážu nečinne prizerať, ako hazard ničí ľudské životy, rozbíja rodiny a zhoršuje prostredie našich miest.
Posledná úprava Utorok, 15 Marec 2016 10:15 Čítať celý článok...
 

Miestne referendum obce Vištuk - 5.3.2016

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 2 hlasov

Miestne referendum Vištuk

V deň volieb do parlamentu 5.3.2016 prebehlo v obci Vištuk neďaleko Bratislavy aj miestne referendum. Už po druhý krát od roku 1993 každá obyvateľka a obyvateľ obce mohol využiť slobodu rozhodovať a jednať sám za seba v miestnom referende. Rozhodnutie o osude hlasovacej otázky nebolo ponechané na miestnom zastupiteľstve. O akú otázku išlo? Ste za prevádzkovanie motokrosovej dráhy na pozemku v lokalite Polanka?
Výsledky referenda: za áno hlasovalo 427 občanov obce, za nie hlasovalo 267, počet neplatných hlasov 4, počet zúčastnených hlasujúcich: 693. Nakoľko celkový počet oprávnených hlasujúcich obce je 1123, dosiahla sa tým nadpolovičná väčšina účasti - 61,7%, čím sa splnila zákonná podmienka platnosti referenda, referendum sa stalo záväzne platné.  
Posledná úprava Štvrtok, 10 Marec 2016 18:45 Čítať celý článok...
 

Referendum v Karlovej Vsi

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 2 hlasov

swiss_referendum.jpg
Miestneho referenda v Karlovej Vsi sa zúčastnilo 43 percent oprávnených voličov, teda jeho výsledky nie sú platné. Ľudia súhlasili so zavedením rezidenčného parkovania aj so zákazom prevádzkovania hazardných hier. Oficiálne výsledky referenda vyhlásili na mimoriadnom zastupiteľstve mestskej časti Bratislava-Karlova Ves, v utorok 8. 3. 2016.
 
V sobotu 5. 3., sa konalo v Karlovej Vsi referendum a tiež voľby do Národnej rady Slovenskej republiky. Účasť na voľbách do NR SR v Karlovej Vsi bola podľa výsledkov zo Štatistického úradu SR 71,08 %. Z voličov, ktorí volili poslancov do parlamentu sa teda len niečo viac ako polovica zúčastnila aj miestneho referenda.
Posledná úprava Utorok, 15 Marec 2016 10:17 Čítať celý článok...
 

Stav demokratizácie Slovenska po 23 rokoch

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 2 hlasov
karikatúra_P.Pirovits_OZ PDDemokratizácia vyjadruje stav zdokonaľovania zvrchovanej vlády ľudu, občanov a ich nástrojov na výkon moci: občianskej iniciatívy a referenda. Tie sú nevyhnutné k tomu, aby občania samotní mohli rozhodovať o dôležitých spoločenských veciach v ich obci, kraji a krajine. 
 
Mieru tejto demokratizácie môžeme vysledovať z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ). Za 23 ročnú dobu samostatnosti Slovenska ŠÚ uvádza jedno platné celoštátne referendum zo siedmich z občianskej iniciatívy ani jedno. Neuskutočnilo sa žiadne krajské (VÚC) referendum. O konaní miestnych referend ŠÚ nevedie žiadne údaje, lebo mu to zákon nepredpisuje.

Štúdia občianskeho združenia Priama demokracia o Stave referend 1993-2016 hovorí o 23 platných miestnych referendách, z občianskej iniciatívy cca.12 zo 63 uskutočnených (za 23 rokov pri 3000 obciach). Bilancia 1 : 0 : 23 z občiansekj iniciatívy 0 : 0 :12 (platných celoštátnych, VÚC, miestnych referend) ukazuje na príčiny nefunkčnosti inštitútu referenda:
 1. zákon vyžaduje príliš vysoký počet podpisov pod petíciu na vyvolanie referenda
 2. platnosť referenda je podmienená nadpolovičnou účasťou voličov v referende
Posledná úprava Utorok, 22 Marec 2016 16:43 Pre čítanie celého článku sa registrujte...
 

Add your comment

Your name:
Názov:
Comment:

Voľby 2016, máte šancu zaviesť priamu vládu ľudu - občanov, odkaz našich predkov

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 2 hlasov
Ilustračné fotoMáte pocit sklamania a stratu poslednej kvapky ilúzie, že by tento politický systém mal fungovať s danými zákonmi pre spravovanie krajiny riadení výlučne so zvolenými zástupcami s jeho všetkými dôsledkami (bezbrehá moc a beztrestnosť, korupcia, nedôstojné dôchodky a platy, atď.) bez skutočnej tak často v ústach zástupcov omieľanej priamej vlády ľudu = demokracie s jej funkčnými nástrojmi osobnej slobody jedinca rozhodovať referendom vo svojej obci, kraji a krajine? Zaviesť to je nemožné, nevidíte žiadne riešenie, ste plne rozhodnutí neisť 5. marca voliť parlamentných zástupcov, alebo váhate, rozhodujete sa voliť menšie zlo a potom koho voliť? Najhoršie riešenie je nič nerobiť a ak niečo nefunguje, treba to zmeniť!
 
Posledná úprava Utorok, 22 Marec 2016 16:37 Čítať celý článok...
 

Stretnutie so švajčiarskym veľvyslancom o priamej demokracii vo Švajčiarsku

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 2 hlasov

V Bratislave sa 3. decembra 2015 stretli členovia nášho občianskeho združenia so švajčiarskym veľvyslancom na Slovensku jeho Excelenciou Alexandrom Wittwerom.

Podujatie koordinoval člen OZPD Paul Pirovits. Za občianske združenie sa ho zúčastnili členovia Jozef Vaško, Iveta Kamenická a sympatizantka pani Marta Hrebíčková.

Veľvyslanec nás v úvode informoval o parlamentných voľbách, ktoré prebehli vo Švajčiarsku 18.októbra 2015. Spomenul, že Slovensko bude predsedať Rade Európy od júla 2015 na 6 mesiacov, čo je dôležité vzhľadom k súčasnej situácii v EÚ.

Paul Pirovits oboznámil veľvyslanca s cieľom nášho združenia a úsilím o presadenie väčšieho vplyvu občanov na vývoj verejných záležitostí, s pokusom vytvoriť brožúru o referendovom zákone, s uskutočnenou medzinárodnou konferenciou Danube rally 2014 a spoluprácou s DI. Taktiež spomenul aj význam celoeurópskej petície proti dohode TTIP, ktorú podporili slovenskí občania svojím podpisom splnením národného kvóra a zdieľali sme odkaz na Petíciu na oficiálnej stránke OZPD.

V priateľskej diskusii sme sa zamerali na praktické fungovanie priamej demokracie vo Švajčiarsku v porovnaní so zastupiteľskou demokraciou na Slovensku.

Pán Wittwer zdôraznil niektoré skutočnosti a to:

Posledná úprava Štvrtok, 10 December 2015 08:49 Čítať celý článok...
 

Európska občianska iniciatíva STOP TTIP na Slovensku úspešná

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 2 hlasov
 Tlačová správa, 25. august 2015: Európska občianska iniciatíva STOP TTIP dosiahla na Slovensku svoje národné kvórum
 
Európska občianska iniciatíva STOP TTIP dosiahla na Slovensku svoje národné kvórum. Bolo potrebné zozbierať 9 750 podpisov v priebehu jedného roka. Iniciatíva bola spustená 7. októbra 2014. Podpisy sa zbierajú aj naďalej. Čím väčšie množstvo podpisov sa zozbiera, tým bude mať iniciatíva vyššiu silu.
„Teším sa, že iniciatíve STOP TTIP sa podarilo na Slovensku vyzbierať požadovaný počet podpisov, pretože to dokazuje, že ľudia sa o túto tému zaujímajú,“ uviedla koordinátorka pre Slovensko Beata Novomeská, „podpisy zbierame aj naďalej, každý občan Slovenskej republiky sa môže do tejto iniciatívy zapojiť.“
Iniciatíva v rámci Európskej únie dosiahla už viac ako 2 500 000 podpisov.
  
DODATOČNÉ INFORMÁCIE
Posledná úprava Utorok, 25 August 2015 15:34 Čítať celý článok...
 

Triumf obyvateľov Gabčíková - občan suverén rozhodol, referendum je záväzne platné

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 5 hlasov
Suverénny triumf rozhodnutia obyvateľov Gabčíková a drvivá porážka napriek odporu zástupcu občanov Kaliňáka. Tu treba skutočne úprimne zagratulovať obyvateľom, suverénnej občianke a občanovi Gabčíkova a podpory od petičného občianskeho výboru a zastupiteľstva obce za ich prejav suverenity v rozhodovaní o dôležitých spoločenských veciach obce a ktorých môžu rozhodovať jedine občania obce tzn. žiadny iný obyvateľ a zástupca občanov Slovenska! Čo je referendum? Referendum - je nenarušiteľný prejav slobodnej vôli občianky a občana, teda možnosť voľby - priamo rozhodovať medzi niečím, konať sám za seba, ak nekonám rozhodujú za mňa iní, súčet väčšiny hlasov rozhoduje za či proti hlasovacej otázke je platné inými slovami záväzné. Platné=záväzné. Veď to využíva občan aj v jeho celom osobnom živote a každom životnom kroku. Ak by bolo neplatné, len vtedy je automaticky nezáväzné. Takto by mali znieť titulky slovenských denníkov, diskusia a myslenie občanov.  
Posledná úprava Utorok, 25 August 2015 15:35 Čítať celý článok...
 

Príklad dialógu občania-politici v parlamente

E-mail Tlačiť PDF

Jeden z nedosiahnutých cieľov komunít obyvateľov obci, krajov a krajiny na Slovensku a z toho vyplývajúci obrovský dlh  novembrovej revolúcii 1989 ostáva legislatívne zavedenie každodenného dialógu o dôležitých spoločenských otázkach obci, kraji, krajiny i EÚ vedúceho k priamemu rozhodovaniu v hlasovaniach tzv. referende, či zaručuje každému občanovi status - občana suveréna voči zvolenému zástupcovi, politikovi. To si vyžaduje iniciatívu občana priviesť politikov za jeden

Priviesť politikov ku dialógu za jeden stôl s občanmi sa podarilo občanom bez podpory v zákone len z dobrej vôle v novembrovej revolúcii 1989. Výsledkom bola revolučná zmena politického systému teda spôsobu správy veci verejných,  z totalitného systému sa prišlo na viac demokracie a viac slobody, ale možnosť kontroly politika občanom a moc občanapriamo rozhodovať o veciach verejných sa ukázala nereálna. Prečo? Kráľovnou slobôd je možnosť voľby s ktorou sa každý obyvateľ narodí, rozhoduje sa v každom životnom kroku medzi niečím (správnym a nesprávnym) a to je schopnosť jednať sám za seba, ak nerozhoduje, rozhodujú za neho druhí. Na tom je založené aj referendum-priame rozhodovanie hlasovaním,  pričom rozhoduje väčšinový súčet hlasov jedincov za hlasovaciu otázku. Stav tohto občianskeho nástroja priamej demokracie, priamej vlády ľudu je však v katastrofálnom stave. Je nefunkčné. Ako ho sfunkčniť.

Priviesť politikov za jeden stôl s občanmi sa podarilo sa podarilo Občianskemu združeniu Priama demokracia na Medzinárodnej konferencii aprl 2014 v parlamente za pozvánky všetkých parlamentných i neparlamentných politických strán.

 

Na zasadaní vyšetrovacej komisie ( Enquete-Kommission) priama demokracia 2. Júna 2015 strany prevezmú politickú zodpovednosť. Po doterajšom konferenčnom charaktere zasadaní  by mala teraz začať politická debata, na konci ktorej by mala vzniknúť správa vyšetrovacej komisii a návrh zákona.

Doteraz SPÖ (Socialistická strana Rakúska) vystupovala v ústraní v spojitosti či a koľko toho z vyšetrovacej komisii priamej demokracii pre nich vyskočí. V neposlednom rade z tohto dôvodu nebude podľa ohlasov ďalšie zasadnutie pre všeobecnú verejnosť, ale iba  pre "verejné médiá". Okrem kameramanov ORF- redakcie informačného vysielania z parlamentu, ktorý v poslednej dobe ako jediné médium informovalo o tejto vyšetrovacej komisie, tentoraz členovia vyšetrovacej komisie ostanú sami medzi sebou.

Z tohto sedenia nebude žiadne živé vysielanie ani žiadny Twitterwall. Pravdepodobne nebude, tak ako to bolo pri všetkých predchádzajúcich sedení vyšetrovacej komisie, žiadny slovný záznam.

Pre ďalšie sedenie ostáva teda už len možnosť odovzdať písomné stanovisko o priamej demokracii, alebo k hlavným bodom  jednotlivých sedení  vyšetrovacej komisii, alebo k nezverejneniu zasadania a zaslať to na  parlamentom zriadenú e-mailovú adresu.

Po letnej prestávke v stredu 16. septembra 2015 sa bude pokračovať ďalším zasadaním v dialógu o záveroch a politickej zodpovednosti strán k vyšetrovacej komisii priama demokracia.

 

Posledná úprava Sobota, 30 Máj 2015 05:48
 

Stav miestnych, krajských a celoštátnych referend na Slovensku

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 3 hlasov

Celkový prehľad o stave referenda ako nástroja (priamej) demokracie na Slovensku za posledných 23 rokov by sa dal vyjadriť skóre 26 : 0 : 1 - počet platných referend miestnych : VÚC : celoštátnych. Je to hrozivý stav, alebo je všetko v poriadku?

Základom všetkých ľudských slobôd je možnosť voľby. S možnosťou slobodne voliť sa rozhodujeme medzi niečím, čo je schopnosť slobodne jednať sám za seba, týmto sme sprevádzaný od narodenia pri každom našom životnom kroku po celý náš život v rodine, obci, meste, kraji, krajine, krajinách, kde ako obyvatelia žijeme v  spoločenstvách ako právoplatný spoludediči, spoluvlastníci a správcovia jej bohatstva priamo, alebo zvolenými zástupcami podľa uzavretej spoločenskej zmluvy a zákonov so zachovaním vôli a slobody obyvateľa suveréna.

Čo je teda referendum? Referendum je možnosť jedinca slobodne voliť, rozhodovať sa medzi niečím a slobodne jednať sám za seba, ak nerozhoduje, rozhodujú za neho druhý, pričom súčet väčšiny hlasov jedincov v referende vytvorí výsledok za či proti spoločenskej hlasovacej otázke v referende.

Posledná úprava Streda, 11 Máj 2016 17:04 Čítať celý článok...
 

Čo potrebuješ, aby si sa v našom meste cítil dobre? - pýta sa starosta

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 2 hlasov

Každý z nás obyvateliek a obyvateľov Slovenska žijúcich v súčasnosti v 2 891 samosprávnych obciach a mestách si určite aspoň raz všimol niečo vo svojom okolí, čo ho priviedlo k nápadu, ako vec vyriešiť poprípade zrealizovať, ale na koho sa obrátiť? Ísť s tým rovno za starostom, primátorom, poslancami? Boj na dlhé lakte? Bŕŕ, teda o niečo také určite nestojím. O čo by som stál je predsa, ak by to fungovalo naopak, statočný starosta by ma oslovil či vyhľadal a spýtal sa ma: Čo potrebuješ, aby si sa v našom meste cítil dobre? Tak do toho by som išiel. Sen či skutočnosť?  

Posledná úprava Piatok, 25 September 2015 07:59 Čítať celý článok...
 

EURÓPSKA INICIATÍVA OBČANOV – SKÚSENOSTI ZO SLOVENSKA

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 2 hlasov

 PODUJATIE ZORGANIZOVALO ZASTÚPENIE EURÓPSKEJ KOMISIE NA SLOVENSKU V SPOLUPRÁCI S EURACTIV.SK A FRIEDRICH EBERT STIFTUNG, ZASTÚPENIE V SR

 

Miesto konania: Európske informačné centrum, Palisády 29, Bratislava

Dátum konania: 23. apríl 2015, 10:00 - 12:00

 

Úvodné slovo: Andrej Králik, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku  

Pozvaní hostia, ktorí sa zúčastnili:

Posledná úprava Sobota, 10 Október 2015 10:43 Čítať celý článok...
 

Dokument na ČT: Tajná dohoda TTIP

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 2 hlasov

Posledná úprava Utorok, 08 December 2015 22:49
 

V TA3 aj o zmene podmienok referenda

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 2 hlasov

Zdroj: http://www.ta3.com/clanok/1055912/referendovy-bumerang-mnichovska-konferencia-2015.html

Posledná úprava Streda, 26 August 2015 20:39 Čítať celý článok...
 

Matovič je za zrušenie kvóra a spojenie referenda s voľbami.

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 4 hlasov

Podľa predsedu OĽaNO Igora Matoviča zrušenie kvóra bude motivovať ľudí k účastni na hlasovaní. "Myslíme si, že existencia 50-percentného kvóra, keď k urnám musí prísť 2,2 milióna ľudí, systematicky ubíja v ľuďoch záujem o veci verejné," uviedol na brífingu líder hnutia OĽaNO. Podľa jeho slov sa to na prvý pohľad môže zdať ako úlet, ale nulové kvórum majú napríklad vo Švajčiarsku, Fínsku, Estónsko či Španielsku. "Je to bežný parameter, ktorý sa v Európe využíva, a práve neexistencia žiadneho kvóra nabáda ľudí k záujmu o veci verejné," myslí si.

V súvislosti s inštitútom referenda navrhuje dve ďaľšie zmeny. Prvou je to, aby sa referendum vždy spojilo s najbližšími celoštátnymi voľbami. Tým sa podľa neho znížia náklady na referendum. Ako druhú zmenu chce presadiť, aby okruh tém, o ktorých sa plebiscit nemôže konať rozšíril o skrátenie volebného obdobia.

Čítajte viac:

http://www.sme.sk/c/7637414/matovic-chce-rusit-kvorum-lipsic-chce-spojit-referendum-s-volbami.html

http://matovic.blog.sme.sk/c/374793/hlavy-dole-pospolitost-slovenska.html

Posledná úprava Štvrtok, 12 Február 2015 13:10
 

Relácia o referende

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 4.00 z 4 hlasov

Čo je referendum? Je to najdemokratickejší spôsob vyjadrenia názoru, alebo ide o pretlačenie názoru väčšiny, na úkor menšiny? Aj na tieto otázky v relácii odpovedajú odborníci v relácii V Samárii pri studni.
Moderuje Radovan Pavlík. Hostia:

 • Allan Böhm - právnik,
 • Michal Považan - právnik a politológ,
 • Milan Krajniak - politológ,
 • Jozef Šolc - petícia za funkčné a záväzné referendum. 
Posledná úprava Utorok, 08 December 2015 22:49 Čítať celý článok...
 

Obyvatelia EU si neželajú mechanizmus riešenia sporov medzi investorom a štátom (ISDS) v obchodných dohodách

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 5 hlasov

STOP_TTIP_Logo_RGB.jpgEurópska občianska iniciatíva STOP TTIP
Tlačová správa, 14. január 2015

Európska komisia včera zverejnila výsledky verejnej konzultácie o mechanizme riešenia sporov medzi investorom a štátom (ISDS) v obchodnej dohode Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP). Komisia medzi 27. marcom a 13. júlom 2014 vyzvala občanov, aby pripomienkovali rôzne aspekty mechanizmu ISDS a obdržala rekordný počet bezmála 150 000 ohlasov. Včera sa ukázalo, že 97 percent ohlasov je proti mechanizmu ISDS.
 
Mechanizmus ISDS by dal zahraničným investorom právo žalovať štáty na súkromných arbitrážnych súdoch za akékoľvek činnosti, ktoré by mohli poškodiť ich očakávané zisky. Investori použili podobné obchodné dohody, aby mohli žalovať štáty a požadovať milióny, dokonca miliardy eur ako odškodné. Jedným z príkladov je súdny spor švédskej energetickej spoločnosti Vattenfall proti štátu Nemecko kvôli zavedeniu enviromentálnych požiadaviek pre uhoľné elektrárne. Ďalším príkladom je kanadská plynová a ropná spoločnosť Lone Pine, ktorá žaluje štát Quebec za moratórium na frakovanie.
Posledná úprava Streda, 14 Január 2015 21:04 Čítať celý článok...
 

Moderní přímá demokracie - výstava a panelová diskuse Brno, 2.6. 2014, 18.00 hod

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 3 hlasov

                              Popis: C:\Users\BKH\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Outlook\R3XXSXSE\LogoCH-color.jpg   

Tisková zpráva

Moderní přímá demokracie

výstava a panelová diskuse

Moravská zemská knihovna Brno, 2.6. 2014, 18.00 hod

Posledná úprava Štvrtok, 31 Marec 2016 09:18 Čítať celý článok...
 

Akcia Fototermín

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 3.00 z 2 hlasov

Dňa 23. mája aktívni občania zorganizovali akciu "Fototermín". 

Podstatou bolo umožniť poslancom odfotografovať sa na elektronické tablo www.stopkorupcii.sk a tým vyslať občanom pozitívny signál o svojom protikorupčnom postoji. Túto možnosť využilo 19 poslancov.

Zdroj: http://www.stopkorupcii.sk/fototermin/?p=1

Posledná úprava Nedeľa, 09 Február 2014 12:28
 

Rumunský parlament znížil kvórum pre platnosť referenda

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 2 hlasov
 
BUKUREŠŤ. Rumunský parlament v stredu schválil zníženie účasti potrebnej pre platnosť referenda.
Po novom bude ľudové hlasovanie platné v prípade účasti tretiny oprávnených voličov, zatiaľ čo doteraz to bolo 50 percent.
Posledná úprava Pondelok, 13 Október 2014 17:30
 

Internetový časopis venuje celé vydanie priamej demokracii

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 1 hlasov
 
Posledná úprava Pondelok, 13 Október 2014 17:32
 

Musíme sa učiť od seba navzájom - rozhovor s Brunom Kaufmannom

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 3 hlasov

Bruno Kaufmann bol jedným z odborníkov, ktorí sa 18. septembra 2012 zúčastnili v Bruseli na pojednávaní participácie občanov. Pri tejto príležitosti s ním Democracy International spravila rozhovor. Bruno Kaufmann je viac ako 20 rokoch aktívny pri propagovaní priamej demokracie v Európe a vo svete a je riaditeľom inštitútu pre referendum a iniciatívu IRI. V súčasnej dobe spoločne s Democracy International pripravuje globálne fórum pre moderné metódy priamej demokracie, ktoré sa bude konať v Montevideu, Uruguaj od 14. do 16. novembra 2012. Bruno Kaufmann má švajčiarske aj švédske občianstvo a žije vo Falune, Švédsko (ak práve necestuje po svete).

Posledná úprava Štvrtok, 27 September 2012 15:09 Čítať celý článok...
 

Rokovanie NRSR o zrušení kvóra (29.6.2012)

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 4 hlasov

Rokovanie poslancov parlamentu o zrušení kvóra.

Treba chvíľu počkať na načítanie videí...

Národnej Rade to chvíľu trvá...

Výsledky hlasovania sú na konci.

Posledná úprava Nedeľa, 09 Február 2014 14:46 Čítať celý článok...
 

Demokracia bez demokratov? Liekom je občianska samospráva!

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 3.00 z 2 hlasov

Zdroj: Inprost s.r.o. - Obecné noviny 25. augusta 2011

Vo všeobecnosti sa konštatovať, že za posledných 20 rokov sa na Slovensku demokracia prehĺbila. Máme demokratické inštitúcie, slobodné voľby, nezávislú tlač, legislatívou garantovaný tretí občiansky sektor. Zlepšil sa prístup k vzdelaniu a tým aj mentálna úroveň časti spoločnosti a zintenzívnil sa rozvoj techniky. Dosiahli sme formálne takmer všetko, čo by malo podľa logiky podporovať zvyšovanie kvality života demokratickej spoločnosti. Realita je však iná. Situácia na Slovensku po roku 1989 je podobná situácii po vzniku I. ČSR v roku 1918, ktorú vtedajší prezident Masaryk komentoval presláveným bonmotom o demokracii bez demokratov. Aj dnes, po takmer 20-ročnom demokratizačnom procese, je ešte stále naša občianska spoločnosť slabá. Nie však počtom občianskych združení, ale predovšetkým schopnosťou a možnosťou občanov vstupovať do verejnej sféry a ovplyvňovať i kontrolovať procesy verejného rozhodovania.

 

Posledná úprava Sobota, 11 Február 2012 10:24 Čítať celý článok...
 

Zdravím ťa Švajčiarsko!

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 4.52 z 21 hlasov

   Vždy, keď niekoho počujem chvastať sa, že "Amerika (USA) je tá najúžasnejšia krajina na svete", chcem sa ho opýtať, "Bol si už niekedy vo Švajčiarsku?"

Nuž, ja áno. Raz som tam strávil celý týždeň. Bolo to veľmi nudné. Žiadna vojna, žiadna medzinárodná kríza, ani zločinnosť - nič z toho, čo by dodalo tú správnu príchuť životu vášnivých ľudí, ako sme my. Nikto ani nevedel, kto bol prezidentom tejto krajiny. Švajčiari ani nikdy nemali ohromného prezidenta. Ich národný hrdina je stále ten chlapík s kušou a za národnú zábavu považujú jódlovanie. 

Posledná úprava Utorok, 15 November 2011 21:06 Čítať celý článok...
 

O skúsenostiach z Nemecka

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 3.80 z 5 hlasov

Obecné noviny č. 41/2008

     Šéfredaktor Obecných novín sa vo svojom úvodníku z 9. septembra tohto roka pýta, či má mať v demokracii posledné slovo vláda alebo voliči. Nuž, záver otázky by sme mohli preformulovať aj na občanov, obyvateľov, či jednoducho ľud. Je pravda, že len ťažko sa nám bude formulovať definícia verejného záujmu. Poťažme preto, že v samospráve musíme často hľadať kompromis (alebo aj konsenzus), a aj preto, že občania sa často „ozvú“ až vtedy, ak sa dotkneme ich záujmov. 

Posledná úprava Štvrtok, 05 November 2009 22:41 Čítať celý článok...
 

Ako to riešia v Spojených štátoch

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 7 hlasov

Obecné noviny č. 41/2008

     V Obecných novinách č. 37/2008 nastolil Bohumil Olach mimoriadne zaujímavú otázku uvedenú aj v nadtitule tohto článku a vyzval čitateľov na verejnú diskusiu.

Posledná úprava Štvrtok, 05 November 2009 22:39 Čítať celý článok...
 


English Czech French German Polish Russian Spanish Slovak Hungarian

Informácie o PD

Priama demokracia je základnou formou demokracie, používanou už v antických Aténach.
V modernej priamej demokracii (napríklad Švajčiarsko) spravujú štát poverení odborníci podľa pravidiel, schválených občanmi v referende.
Diskusia o kľúčových otázkach prebieha verejne, čo eliminuje zákulisné machinácie, lobistické záujmy a korupciu.
Číslo účtu: 2300553335 / 8330
IBAN: SK2383300000002300553335
BIC: FIOZSKBAXXX
Na činnosť o.z. PD prispeli: 10.02.2015 Schulczová Ľubica 10 eur, 24.03.-22.01.2015 Perháčová Milada 36 eur, 19.05.2014 Schulczová Ľubica 10 eur, 24.01.2014 Kočanová Slávka 10 eur, 23.01.2014 Peter Pustaj 30 eur, 22.01.2014 Schulczová Ľubica 10 eur, 22.12.-21.01.2014 Perháčová Milada 144 eur, 13.01.2014 PRO-FES, s.r.o. 30 eur, 23.12.2013 Iveta Kamenická 13 eur, 21.11.-23.12.2013 Perháčová Milada 24 eur, 19.12.2013 Pirovits Paul 10 eur, 17.12.2013 Jozef Bielik 20 eur, 16.12.2013 Jozef Vaško 20 eur, 16.12.2013 Kočanová Slávka 10 eur, 13.12.2013 Novomeská Beata 10 eur, 12.12.2013 Orávik Marián 10 eur, 22.11.2013 Schulczová Ľubica 20 eur, 21.11.2013, Ďakujeme!

Partneri

wwww

Prihlásenie


Anketa

Čo sa Vám na priamej demokracii páči najviac?