• Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Čo potrebuješ, aby si sa v našom meste cítil dobre? - pýta sa starosta

E-mail Tlačiť PDF
Priemer 5.00 z 2 hlasov

Každý z nás obyvateliek a obyvateľov Slovenska žijúcich v súčasnosti v 2 891 samosprávnych obciach a mestách si určite aspoň raz všimol niečo vo svojom okolí, čo ho priviedlo k nápadu, ako vec vyriešiť poprípade zrealizovať, ale na koho sa obrátiť? Ísť s tým rovno za starostom, primátorom, poslancami? Boj na dlhé lakte? Bŕŕ, teda o niečo také určite nestojím. O čo by som stál je predsa, ak by to fungovalo naopak, statočný starosta by ma oslovil či vyhľadal a spýtal sa ma: Čo potrebuješ, aby si sa v našom meste cítil dobre? Tak do toho by som išiel. Sen či skutočnosť?  

Mesto Neckarsulm ležiace v nemeckej spolkovej krajine Bádensko-Württembersko s 26 000 obyvateľmi si pred pár rokmi zvolilo nového starostu, ktorý si dal za úlohu slúžiť svojim občiankam a občanom za ich plnej spoluúčasti. Pozval všetkých obyvateľov do veľkej dielne budúcnosti. Najprv prišli bežní podozrievači, učitelia na dôchodku, kverulanti. Doma ostali  dôchodkyne, mládež, migranti, sociálne slabší a podnikateľky. Čo urobil starosta? On ich vyhľadal a zvlášť ich pozval s rovnakou otázkou ako všetkých ostatných účastníkov: Čo potrebuješ, aby si v tomto meste mohol žiť lepšie a šťastlivejšie?  Následkom tejto otázky a pozvania sa nakopilo nekonečné množstvo odpovedí, nápadov a návrhov. Každá žiadosť bola prijatá a každým registrovaná. V ďalšom kroku boli návrhy a myšlienky konkretizované a v treťom kroku pomocou mestského zastupiteľstva a mestskej rady vykonané. Pre každý návrh bola však daná jediná podmienka: iniciátor nápadu musí až do uskutočnenia svojej myšlienky prevziať na seba zodpovednosť, lebo len potom sa mu určite dostane podpory. Z tohto procesu vyrástlo po uplynutí troch rokov nespočetne množstvo projektov, ktoré urobilo život obyvateľom Neckarsulm hodnotnejším a krajším. Aj keď kvôli nákladom nemohli vykonať všetky zámery, vzrástol počet spokojných obyvateľov na 96 percent a starosta je jedným z najobľúbenejších starostov mesta.

Za týmto príbehom pre mnohých ako z rozprávky stojí skutočný primátor Joachim Scholz a tu sú jeho osobne skúsenosti: otvorene hovorím, že občianky a občania sa ešte viac vedia so svojim mestom stotožniť, ak sa im umožní zaviesť svoje témy do zastupiteľstva obce. Vychádzam z toho, že ľudia ešte radšej ostávajú v meste, ak majú možnosť uviesť svoje nápady. Naša občianska spoluúčasť je inovatívna forma občianskej spoluúčasti, lebo nám nepostačuje, že ľudia prinesú svoje nápady a niekto ako mestské, alebo obecné zastupiteľstvo ich vykoná, ale občianky a občania sa vyjadria a zúčastnia sa na uskutočnení svojich nápadov a to je veľmi napínavá záležitosť, lebo ľudia môžu konkrétne vidieť, čo sa v praxi s ich nápadmi udialo.

 Po stretnutí zastupiteľstva sme v zásade boli pripravení otvoriť sa občianskej spoluúčasti, na radnici sme zamestnali jedného pracovníka určeného na riadenie tohto procesu, pripravili sme na to všetky naše odborné oddelenia na radnici, ak by prišli nápady na tému migrácia a integrácia sú moji ľudia pripravení. Ak dôjde na tému vzdelávanie a starostlivosť sú tu pripravené príslušné odborné oddelenia. Týmto spôsobom sa pokúšame zvládnuť a sprevádzať občiansku angažovanosť. Pomyslite na tému rozvoj mesta a dopravy, to sú veci s ktorými sa občania každodenne stýkajú a tu ako zastúpenie mesta a obce dobre poradíme, čo z toho vyplýva berieme vážne a ľudia sú pripravení spolupracovať. Zisťujem, že ľudia sú iba vtedy schopný spolupracovať, ak sa ich veci priamo osobne týkajú. Preto ľudí upútavame a hovoríme; povedzte nám svoj príbeh, povedzte nám čo potrebujete aby ste sa v našom meste dobre cítili. To funguje veľmi dobre.

 

Máme pripravené rozliční projekty v ktorých počítame so silnou spoluúčasťou občanov, ďalší rozvoj plánu dopravy vo vnútri mesta, budeme sa zaoberať veľmi intenzívnym pokračovaním plánovania úžitkových plôch, výsledkom čoho bude budovanie nových obytných štvrtí a tu tiež chceme, aby sa občianky a občania intenzívne spolupodieľali. Minulý rok sme začali a ukončili kooperačný športovo- rozvojový plán tzn. plánovací proces sme spoločne pripravili, viedli a ukončili medzi mestským, obecným zastupiteľstvom a združeniami. Máme tu aj katalóg opatrení na ktorom sa budeme podieľať za spoluúčasti občanov na jeho prevedení. To je malý výňatok tém s ktorými sa budeme v nasledovnej dobe zaoberať. V zásade sme otvorené mestské a obecné zastupiteľstvo, to znamená, že ak dôjdu ďalšie témy na pretras, presadíme ich za spoluúčasti občanov.

 

Zisťujeme, že v meste máme veľmi veľa organizácii a združení v športovej a sociálnej oblasti, ktoré doteraz dosiahli veľmi veľa dobrého, čo chceme do budúcnosti zachovať, ale tiež zisťujeme, že došlo k veľmi silnému zasieťovaniu tzn. medzi aktérmi, ktorý doteraz o sebe ani príliš veľa nevedeli. A to ukazuje, že silnie súdržnosť, čo je podstatná zmena v meste. Zisťujem, že v politickom priestore sú politické mandantky a mandanti pripravení otvoriť sa, čo je dosť rozporný pocit, pre niekoho kto nesie politickú zodpovednosť a má určitú oprávnenosť a zrazu do hry prídu druhí aktéri, ktorí podľa poriadku zastupiteľstva nie sú orgánmi a nemajú právo čo povedať a pripustiť ich k spolupráce. A to naši politickí aktéri veľmi dobre zvládli akceptovať, že sú tu mienky a nápady, ktoré je možné prijať bez straty svojej vlastnej oprávnenosti, čo je podstatným znakom zmeny v našom meste. Myslím si, že občianska spoluúčasť je pre mnoho spoločenstiev v dnešnej dobe veľmi horúcou témou. Vidíte, že o téme rozpočet sa teraz veľmi mnoho intenzívne diskutuje a to ukazuje, že v krízových situáciách sú aj politicky zodpovední ochotní odovzdať zo svojej moci, otvoriť sa mienke iných a dopytovať sa po nej. A končí so slovami: to je určite trendom dneška.

Občianska spoluúčasť (participatívna demokracia) nie je novinkou ani u nás, ale počuli ste či priamo zažívate, že prebieha v takejto inovatívnej forme? Pre nás obyvateľov Slovenska znie otázka, nájdu sa starostovia, primátori s takto popísaným zmýšľaním a konaním, so samozrejmosťou ochotných nielen vyhľadať a spýtať sa občana: Čo potrebuješ, aby si sa v našom meste cítil dobre, ale aj zabezpečiť spoluúčasť autora/ov nápadu od začiatku až po jeho uskutočnenie?  Ak existujú takýto statoční starostovia, primátori, poslanci a zastupiteľstvo, vedeli by sa na tom podieľať a podeliť sa o skúsenostiach postupom času s nami občiankami a občanmi, či im vzrástol počet spokojných obyvateľov a starosta sa stal jedným z najobľúbenejších starostov mesta či obce?

Zdroje:

http://www.mehr-demokratie.de/vereint_in_europa.html

https://vimeo.com/15847067

http://www.evangelische-zeitung-niedersachsen.de/ez-online/thema_der_woche_2014/20_europa 

 

 
 

 

Posledná úprava Piatok, 25 September 2015 07:59  

Add your comment

Your name:
Názov:
Comment:
English Czech French German Polish Russian Spanish Slovak Hungarian

Informácie o PD

Priama demokracia je základnou formou demokracie, používanou už v antických Aténach.
V modernej priamej demokracii (napríklad Švajčiarsko) spravujú štát poverení odborníci podľa pravidiel, schválených občanmi v referende.
Diskusia o kľúčových otázkach prebieha verejne, čo eliminuje zákulisné machinácie, lobistické záujmy a korupciu.
Číslo účtu: 2300553335 / 8330
IBAN: SK2383300000002300553335
BIC: FIOZSKBAXXX
Na činnosť o.z. PD prispeli: 10.02.2015 Schulczová Ľubica 10 eur, 24.03.-22.01.2015 Perháčová Milada 36 eur, 19.05.2014 Schulczová Ľubica 10 eur, 24.01.2014 Kočanová Slávka 10 eur, 23.01.2014 Peter Pustaj 30 eur, 22.01.2014 Schulczová Ľubica 10 eur, 22.12.-21.01.2014 Perháčová Milada 144 eur, 13.01.2014 PRO-FES, s.r.o. 30 eur, 23.12.2013 Iveta Kamenická 13 eur, 21.11.-23.12.2013 Perháčová Milada 24 eur, 19.12.2013 Pirovits Paul 10 eur, 17.12.2013 Jozef Bielik 20 eur, 16.12.2013 Jozef Vaško 20 eur, 16.12.2013 Kočanová Slávka 10 eur, 13.12.2013 Novomeská Beata 10 eur, 12.12.2013 Orávik Marián 10 eur, 22.11.2013 Schulczová Ľubica 20 eur, 21.11.2013, Ďakujeme!

Partneri

wwww

Prihlásenie


Anketa

Čo sa Vám na priamej demokracii páči najviac?